«Вивчення та впровадження педагогічного досвіду»
14.12.2021 відбулося засідання методичного об’єднання директорів ЗДО Кельменецької селищної ради Дністровського району.
На етапі реформування освіти актуальною стає проблема перебудови освітнього закладу на інноваційну діяльність, засновану на педагогічному пошуку ефективних шляхів самореалізації особистості педагога і здобувача освіти.
Головним показником творчої діяльності педагога є наявність педагогічних знахідок, ідей, що згодом утворюють педагогічний досвід.
Перспективний педагогічний досвід визначає зміст освіти, істотно впливає на форми і методи, організаційну структуру педагогічного процесу.
Саме тому проблеми вивчення, моделювання, узагальнення і поширення перспективного педагогічного досвіду стають одними з найважливіших задач для всіх педагогічних колективів.
Практика методичної роботи показала наявність у освітніх закладах формального, стихійного і безсистемного підходу до педагогічного досвіду, і розгляд його як чогось абстрактного, філософського.
Пропоновані рекомендації покликані допомогти організаторам методичної роботи і педагогам у створенні ППД — продукту педагогічної діяльності — як педагога, так і освітнього закладу в цілому, а також дозволять уникнути суб'єктивізму в оцінці педагогічного досвіду.
Передовий педагогічний досвід – це оптимальна діяльність педагога, що є результатом творчого пошуку, несе в собі елементи новизни, спрямована на вирішення актуальних завдань навчання і виховання, забезпечує стійку ефективність навчально-виховного процесу як у межах існуючих форм роботи, так і на основі їх удосконалення.
Учасники семінару мали змогу ознайомитись з видами передового педагогічного досвіду, критеріями оцінювання, етапами вивчення, узагальнення та впровадження передового педагогічного досвіду, та основними вимогами щодо оформлення матеріалів ППД на досвіді роботи фізкультурно-оздоровчого закладу дошкільної освіти №1 смт. Кельменці, з впровадженням в роботу закладу фітнес-програм, за методичним посібником Людмили Козярської «Фітнес-програми та нетрадиційні методи оздоровлення в ДНЗ», (Шляхи забезпечення нормального фізичного розвитку дитини в умовах дошкільного закладу).
Також педагоги ЗДО №1 апробовують досвід роботи Зіганжилової А.М. «STEM-середовище, яке виховує дослідників» за освітньою програмою «Стежинки у всесвіт». За результатами методоб’єднання надано рекомендації методисту (керівнику), який вивчає досвід роботи педагога.
1. Продивіться літературу з даної проблеми. Уточніть питання, які можуть бути розроблені на основі формування передового досвіду.
2. Зберіть відомості про педагога: проведіть бесіду з адміністрацією освітнього закладу, колегами, здобувачами освіти, батьками.
3. Відвідайте серію занять педагога. Намагайтеся з’ясувати, яка науково-методична основа його роботи, методика організації занять.
4. Поспостерігайте, який вплив має педагог на дітей, як вихованці ставляться до педагога.
5. Проведіть перевірку знань, умінь і навичок дітей, як вони володіють елементами наукової організації навчання.
6. Проведіть аналіз рівня вихованості дітей.
7. Проаналізуйте спільно з педагогом його досвід роботи:
• основні педагогічні задачі, які він вирішує;
• наукова обгрунтованість досвіду;
• рівень новизни досвіду;
• можливість застосування досвіду в інших умовах.
8. Попросіть педагога описати систему його роботи. Якщо потрібно, допоможіть йому скласти план опису.
9. Допоможіть педагогу систематизувати матеріали з досвіду роботи: конспекти занять, сценарії виховних заходів, методичні розробки, дидактичні картки тощо.
10. Підготуйте науково-методичний аналіз досвіду роботи. Обговоріть висновки і пропозиції на педагогічній раді у закладі освіти, методичній раді РМК/ММК, вченій раді інституту ПО.
11. Визначте форми узагальнення і впровадження цього досвіду у закладі освіти, місті, районі, області.
Передовий педагогічний досвід – це така
навчально-виховна чи організаційно-педагогічна
діяльність, в процесі якої стабільні позитивні
результати у розв’язанні актуальних педагогічних проблем
забезпечуються використанням оригінальних форм, методів,
прийомів, засобів навчання та виховання або інтеграції вже
відомих форм, методів, прийомів, засобів.
П.П.Жерносек